۰

سهم خودرو در سبد خانوار کاهشی بوده است

اقتصادتهران: مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: مقایسه قیمت خودرو، آپارتمان و سکه بهار آزادی در سالهای گذشته حاکی از کاهشی بودن سهم خودرو در سبد خانوار است؛ نکته ای که همواره مورد غفلت بعضی از کارشناسان و افکار عمومی قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا سروش» در دیدار با سیدضیاء هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در ساختمان این خبرگزاری انجام شد، افزود: قیمت پراید در سال ۱۳۷۳ برابر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود در حالی که قیمت سکه بهار آزادی در آن زمان ۳۰ هزار تومان (معادل ۷۶ سکه) و هر مترمربع آپارتمان در تهران ۵۰ هزار تومان می شد؛ به عبارتی با پول یک پراید در آن سال قادر به خرید آپارتمان ۴۶ متری در تهران بودیم.

به گفته این مسئول، در سال ۱۳۸۵ قیمت هر سکه بهار آزادی ۱۶۷ هزار تومان و بهای یک پراید هفت میلیون تومان (معادل ۴۲ سکه) شد و متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران ۱۵۰ هزار تومان بود؛ به عبارتی با پول پراید قادر به خرید ۲/۸ مترمربع آپارتمان بودیم.

سروش ادامه داد: در حال حاضر یک دستگاه پراید ۲۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش می رود، در حالی که هر سکه بهار آزادی سه میلیون و ۸۲۵ هزار تومان و متوسط هر مترمربع آپارتمان در تهران هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است؛ به عبارتی با پول پراید می شود ۶ سکه یا ۲٫۷ مترمربع آپارتمان خرید.

به گفته وی تحلیل ها نشان می دهد قیمت خودرو همواره در سبد خانوارها کاهشی بوده است.

مدیرعامل گروه سایپا یادآوری کرد: این روزها برخی رسانه ها طوری به بیان مسائل می پردازند که وانمود می شود خودروسازان مسئول اصلی شرایط کنونی اند در حالی که باید اطلاعات واقعی به افکارعمومی بدهیم تا با درک متقابل از مرحله سخت تاریخی موجود عبور کنیم .

وی این پرسش را مطرح کرد که چرا به راحتی از کنار افزایش قیمت دیگر کالاها می گذریم اما جامعه را نسبت به قیمت محصولات صنعت خودرو حساس می کنیم.

مدیرعامل سایپا گفت: هرچند پرایدی که امروز تولید می شود طراحی ۳۰ سال پیش است اما امکاناتی نظیر کیسه هوا، موتور با استاندارد یورو ۴ ، ترمز ای بی اس و کاتالیست در آن تعبیه شده که فقط قیمت کاتالیست آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

«در حالی که قیمت پراید ۲۲ میلیون تومان است، موتورسیکلت وسپا در بازار ۱۲۵ میلیون تومان قیمت گذاری می شود.»

رفتن به منبع
Author: asgari

پورتال خبری تیر , اخبار را لحظه ای و به سبک توییتری ( کوتاه) منتشر میکند.
تیر بخش های دیگری هم دارد ؛
صفحه نخست روزنامه های ایران | اخبار داغ امروز | رصد شبکه اجتماعی
اخبار سیاسی | اخبار اقتصادی | اخبار ورزشی | اخبار فرهنگی | اخبار هنری | حوادث

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *